Tomasz Kwiecień.jpg

Szanowni Organizatorzy, Droga Młodzieży 

Na wstępie serdecznie dziękuję za  powierzenie mi Honorowego Patronatu nad Akademickimi Mistrzostwami Polski w strzelectwie sportowym, które odbędą się w Krakowie/Myślenicach w dniach 21.05 – 25.05.2014 r. Jest to dla mnie osobiście i Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego - jako organizacji – wielki zaszczyt. Sam bowiem przez długie lata reprezentowałem barwy klubów uczelnianych, a i obecnie, dzięki reaktywacji klubu strzeleckiego w Wojskowej Akademii Technicznej, ponownie jestem bezpośrednio związany ze sportem studenckim w szkole wyższej, w której spędziłem jedne z najpiękniejszych lat mojego życia.

Wprawdzie sport strzelecki nie znajduje się w podstawowym programie zajęć Akademickiego Związku Sportowego, ale studenci i absolwenci wyższych uczelni od zawsze stanowią trzon kadry olimpijskiej i narodowej PZSS. Większość polskich medali olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, Pucharu Świata zdobywali sportowcy z indeksem wyższej uczelni w kieszeni.

Nasi reprezentanci przywozili medale zdobywane w konkurencjach strzeleckich Uniwersjad i Akademickich Mistrzostw Świata. Ze szczególnym rozrzewnieniem wspominam AMŚ zorganizowane w 2010r. we Wrocławiu. To piękna i bardzo dla nas owocna impreza, w której nasza młodzież, w walce z gwiazdami światowego strzelectwa, zdobyła wiele medali, również tytuły mistrzowskie. Uważam więc za wielkie nieporozumienie rezygnację z organizowania tej imprezy w przyszłości. W tej sytuacji tym cenniejsza jest inicjatywa organizatorów  Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym. Wskazuje ona jednoznacznie na bliskie związki naszego sportu z młodzieżą akademicką, przyszłą elitą kraju, z którą pozwolę sobie wiązać nadzieję na lepsze czasy polskiego strzelectwa sportowego, dotkniętego niestety obecnie niezrozumieniem i wieloma kłopotami, zwłaszcza natury materialnej, i niestety około prawnej.

Mam nadzieję, że przez popularyzację tego sportu w środowisku akademickim strzelectwo znajdzie w przyszłości wielu admiratorów na ważnych stanowiskach w kraju. Zwłaszcza, że sport strzelecki należy do tych dziedzin sportu, które wyrabiają w młodym pokoleniu odpowiedzialność, umiejętność opanowania emocji, systematyczność. Od zawsze jest kojarzone z wychowaniem patriotycznym i pro obronnym, tak bliskim środowisku PZSS.

Kierując te kilka słów do uczestników, gości i organizatorów Mistrzostw, tym pierwszym życzę wielu sukcesów wywalczonych w sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie, prowadzonej w duchu fair play. Gościom życzę wielu niezatartych wrażeń uczestniczenia w autentycznym święcie strzelectwa sportowego i miłych wspomnień z pobytu na arenach zawodów. Organizatorom życzę bezproblemowego wypełnienia wszystkich elementów programu imprezy,  sukcesu organizacyjnego i wizerunkowego podjętego przedsięwzięcia oraz  licznych następców propagujących w przyszłości  sport strzelecki w środowisku akademickim kraju.